2010. április 28.

Hamarosan életbe lép!

Már csak pár nap van hátra!

Mint tudjátok, a családtámogatással kapcsolatos törvényi változások 2010. április 30-a után született babáknál már életbe lépnek. De lássuk mégegyszer mik is a lényeges változások a korábbi gyakorlattal szemben?

  • A TGYS, GYED jogosultságánál figyelembe vett biztosítási jogviszony megváltozott, a szülést megelőző 2 évben már nemcsak 180 nap biztosításban töltött időre lesz szükség, hanem 365 napra
  • a GYED a baba 2 éves koráig jár, de! maximum annyi napra, amennyi időt a kismama korábban biztosításban töltött
  • a GYES már csak a baba 2 éves koráig fog járni szemben a korábbi 3 évvel
  • a családi pótlék összegét befagyasztották
Nos, a lényegesebb változások ezek lennének. Azonban ne felejtsük el, hogy az elmúlt napokban kormányváltás történt, s a FIDESZ újra hatalomra került, akik azt hangoztatták, hogy a kormányváltás után első dolguk egyike lesz, hogy visszaállítsák a korábbi GYES-GYED rendszert.

Már sokat gondolkodtam ezen, hogy vajon visszamenőleg van-e lehetőségük a változtatások eltörlésére. Nos a GYES-sel kapcsolat ban biztosan, hiszen ha valaki 2010. májusában szül, akkor ez a törvény a tényleges hatását majd csak 2012. május után fejti ki, hogy akkor már nem járna a GYES. Addig természetesen könnyedén végrehajthatják a törvényi változásokat. Azonban ha valakinek nincs meg a szükséges 365 napos biztosítási jogviszonya a GYED-hez, 180 viszont meglenne, akkor ő nem fog GYED-et vagy TGYS-t kapni, csak GYES-t, és nem tudom, hogy ezen hogyan tudnak segíteni. Bizakodjunk, hogy ők akarnak, és tudnak is a helyzettel mit kezdeni....!!!!

2010. április 26.

Ügyintézés szülés után 2. Pénzbeli ellátások (TGYS, Családi pótlék, Egyszeri anyasági támogatás)

Igen nagy igény mutatkozik a szülés előtti és szülés utáni ügyintézésről szóló téma iránt. Hogyan igényelhetjük meg a baba személyes okiratait, s hogyan juthatunk hozzá a családtámogatási rendszerhez tartozó pénzbeli ellátásokhoz? Itt választ kapsz ezekre a kérdésekre.

A sorozat korábbi cikkében leírtam mindent, ami az újszülött baba személyes okmányainak (TAJ kártya, születési anyakönyvi kivonat, lakcímkártya, adóazonosító jel) beszerzéséhez szükséges, és intézni kell, ebben a cikkben pedig elkezdjük a pénzbeli támogatások igénylésével kapcsolatos tudnivalókat.

  • Törvényi változások: 
A családtámogatási rendszerre vonatkozó törvényt 2009-ben módosították. Az elfogadott új törvény szerint a 2010. április 30-a után született gyermekekre lesz érvényes. Tehát aki az elkövetkezendő pár napban még megszületik, az a régi törvények szerint kapja a gyermek után járó ellátásokat, aki viszont 2010. május 1. után szül, az új törvények szerint kell eljárni, és számára az ellátásokat eszerint megállapítani. Az országgyűlési választások azonban beleszólhatnak az új törvény alkalmazásába, ugyanis a FIDESZ úgy nyilatkozott, hogy az első intézkedéseik között lesz a GYED, GYES rendszerének visszaállítása. A kérdés már csak az, hogy ezt milyen hatállyal tervezik.... Visszamenőlegesen (tehát hogy az új törvény senkire se vonatkozzon, vagy egy későbbi időponttal, azt jó volna már most tudni). Ha ez a változtatás megtörténik, arról azonnal tájékoztatni fogok minden kedves olvasómat, most viszont a jelenleg életben lévő szabályok szerint írok.
A most következő ellátásokról egy korábbi cikkben már írtam, most az igényléssel kapcsolatos oldalról közelítjük meg a kérdést. Az előző cikket itt megtalálhatjátok.

  • TGYS - TGYÁS (Terhességi Gyermekágyi Segély) igénylés:
A terhességi gyermekágyi segély a 168 napos szülési szabadság idejére szóló pénzbeli ellátás, amely a már korábban említett biztosítási jogviszonyhoz kötött.

Az igénylés: A szülés szabadság időtartama 24 hét, melyet lehetőség szerint úgy kell kiadni, hogy abból 28 nap, vagyis 4 hét a szülés előtt legyen, így tehát a TGYS is ennek megfelelően jár. Az TGYS folyósításának legkésőbbi időpontja a szülés napjára eshet. A TGYS igénylését az anyuka munkáltatója intézi, ő igényli. Ha szülés előtt ezt nem tettük meg, akkor szülés után apuka beballaghat a munkáltatóhoz minden olyan irattal, okmánnyal, ami az anyukáé és amit a baba kapott, illetve a kórházból elbocsátáskor kaptunk, és a munkáltató kiválogatja azt, amire neki szüksége van. Ők lefénymásolják, vagy van, hogy egyes papírokból eredetire van szükségük, és azt ajánlva elküldik az elbíráló szervhez, amely a területileg illetékes egészségbiztosítási pénztár. Ugye nem is olyan bonyolult! Arra azonban figyeljünk oda, hogy ha a munkáltató valamelyik okmányból elküldi az eredetit, gondoskodjunk egy fénymásolatról! (Nehogy a postán valami ok miatt elvesszen).
Az igényléssel nem kell nagyon sietni, ugyanis visszamenőleg 6 hónapra lehet érvényesíteni, de véleményem szerint jobb, ha minél előbb jön a pénz, nem igaz? Az eljáró hatóság ügyintézésre vonatkozó eljárási határideje egyébként az iratok beérkezésétől számított 22 nap. A folyósítás utólag történik egészségbiztosítási pénztártól a tárgyhót követő 10-éig.

Az alábbi linken bővebb információkat találhattok a TGYS-ről, ami az OEP honlapján található.

  • Egyszeri anyasági támogatás igénylése:
Az egyszeri anyasági támogatás minden kismamának jár alanyi jogon biztosítási jogviszonyra való tekintet nélkül. Egyetlen feltétele, hogy  terhesség alatt négyszer megjelentél terhesgondozáson. (Koraszülött baba esetében egyszer). Az anyasági támogatás igénylését szintén az anyuka munkáltatója intézi, ők kitöltik a szükséges nyomtatványokat, és a szükséges okiratokkal együtt elküldik az eljáró szervhez.
Az anyasági támogatá iránti igényt is szülés után legalább 180 napon belül kell benyújtani.
Bővebb információ

  • Családi pótlék igénylése:
A családi pótlék igénylését szintén az anyuka munkáltatójával kell egyeztetni. Szerencsére ők segítenek mindenben és intéznek mindent. Ez az ellátás visszamenőleg azonban csak 2 hónapra érvényesíthető.
Bővebb információ


Ha valaki szeretné megnézni a nyomtatványokat, itt megtalálhatja


Jelenleg az egyes családi támogatások összegeit pedig itt megtalálhatjátok:

A cikk folytatása következik.......

2010. április 21.

Mit ne tegyél szülés előtt?

Csak egy megjegyzés!

Holnap vendégségbe megyek, gyorsan feldobtam egy francia manikűrt, s eszembe jutott, hogy valószínűleg ezt az "élményemet" még nem osztottam meg veletek a szüléssel kapcsolatban, pedig igencsak fontos! El mesélek nektek egy gyors sztorit!


Szóval, már itthon voltam szülési szabadságon nagy pocakkal (- mi az hogy nagy - óriási pocakkal), rendezgettem a babaruhákat, vasalgattam, az utolsó csinosításokat tettem a babaszobán. Két naponta hajat mostam, mert hát ugye, ki tudja, mikor kell indulnom a kórházba, csapzottan meg csak ne állítsak be, bőven elég lesz majd közben ázott ürgévé - rút kiskacsává, s még ki tudja, mivé nem változnom,.... s felvillant okos kis agyamban, hogy annyian jönnek-mennek majd körülöttem, szüléskor is, aztán a kórteremben, jönnek majd a látogatók, s én ott köntösben, papucsban, legalább a körmöm szép legyen...ha már én olyan meggyötört leszek, valami azért csak legyen szép rajtam, nem?
Úgyhogy neki láttam, kezem, lábam - manikűr, pedikűr.... Hát ne tudjátok meg...Mert hogy a kezemen, de a lábamon 9 hónapos hassal.... Ha befelé fordítottam, nem láttam, kifelé fordítottam, nem értem el.... De kiküszködtem! Megcsináltam!!!! És szép is lett! Nagyon tetszett, büszke is voltam magamra...

Másnap mutatom a barátnőmnek, hogy nézze meg, milyen jól sikerült, elpanaszoltam neki, milyen nehéz volt, már majdnem felhívtam őt, hogy jöjjön, és legalább a lábamon csinálja meg Ő.... Mire azt felelte, hogy mennyivel jobb lett volna, ha tényleg felhívom, mert akkor el tudta volna mondani, hogy kár a gőzért, ugyanis szüléshez tilos a körömlakkozás.....Először azt hittem viccel.... De nem! Nem viccelt. Ugyanis sosem lehet tudni, mikor van szükség szülés közben altatásra, közben viszont tilos a körmöket lakkozottan hagyni, mert egyes komplikációk (azt hiszem oxigénhiányos állapot) jelei a körmökön és az elszíneződésükön látható. És hát ugye lakkozott körömnél ez nem lehetséges. Ezért tényleg nem szabad...
Úgyhogy kezdhettem lerombolni a munkámat -  azért a barátnőm kárpótlásul lemosta nekem, hogy ne kelljen megint görnyednem...

Szóval!
Tipp: Szülés előtt ne lakkozd ki a körmöd! A kórházban úgyis lemossák, (vagy lemosatják veled)!

Tetszett a cikk, vagy a blog? 
Oszd meg barátnőddel, ismerőseiddel, kismamatársaiddal:

Add a
Twitter-hez  Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez
Oszd
meg, mentsd el! - TurboBookmark.com

Új szavazás!

Sziasztok!

Hát, az utóbbi napokban sem változott a szavazó modul, hol fel, hol lefelé megy a szavazatok száma.... Nem értem, miért. Na mindegy, törölni nem akarom, hátha még magához tér, viszont indítok egy újabb szavazást, a "Melyik téma érdekel?" ügyben. A Mennyi idős terhes vagy kérdésre sokan szavaztatok, már majdnem ezernél jártunk, mikor megbolondult a szavazatszámláló. Remélem, az új szavazásban is sokan részt fogtok venni....

A kérdés az lesz, hogy Melyik téma foglalkoztat leginkább?
Fogamzás - Terhesség - Szülés - Szoptatás - Baba

Keresd a modult az oldalsávban és szavazz! A legtöbb bejegyzés ugyanis a nyertes témában lesz....

2010. április 18.

Terhesség 13-16 hét animációs videókkal

Terhesség 13-16. hét animációban
Ez az összeállítás azért is tetszik annyira, mert az UH képeken az avatatlan szemek számára is láthatóvá teszik a szerveket, és a "nézni valókat".




Ez az összeállítás pedig (igaz, hogy sok benne az angol szöveg, de) nagyszerűen ábrázolja a baba fejlődését, segít elképzelni, mekkora is lehet ezekben a hetekben a kisbabák.




A terhesség 4. hónapja





Ehhez az utolsó videóhoz nem vágtam be a többi 13-15-16. terhességi hét összeállítását, ha érdekel Titeket, a videó végén úgyis felajánlja a sorozat következő részeit, és ott megnézhetitek.

2010. április 15.

Ügyintézés - szülés

Következő bejegyzésben a szülés és az ezzel kapcsolatos ügyintézést, papírmunkát szeretném körbe járni, mit mikor, kinek, hol, hogyan kell intézni. Remélem, megszünteti a "ködöt a fejetekben", amit levelében említett egyik kedves olvasóm is...


Milyen iratokat kell magaddal vinni a kórházba szüléskor:
  • az anya személyi igazolványa
  • lakcímkártya
  • 300 napnál nem régebbi házassági anyakönyvi kivonat,
  • vagy apasági elismerő nyilatkozat
  • az anya TAJ kártyája
  • várandós kiskönyv/ terhesgondozói kiskönyv, és az összes terhesség alatt készült vizsgálati eredmény (a belgyógyászaton biztosan elmondták hogy az ott kiadott eredményt szüléskor feltétlenül vigye magával, hátha szükség lesz rá
Ezeket már jó előre készítsd be a bőröndbe, a nagy kapkodásban úgyis otthon maradna valami


A fenti iratokat felhasználva szüléskor a kórházba érkezésedkor felveszik az adataidat. Ez igen hosszú időt vesz igénybe, emlékszem, engem a szülésznő vajúdás közben (még az elején, amikor volt kedvem ilyen hülye kérdésekre válaszolni), kérdezgetett az adatokról. Ezeket egyébként csak akkor kaptam vissza, amikor hazaadtak, mert addig folyamatosan hol ezt - hol azt intézték.... Szerencsére a kórházak automatikusan intézik a szükséges papírmunkát, én ebből csak annyit érzékeltem, hogy a nővérek be-beszaladtak egy-két aláírni valóval.

Szóval a kórház hivatalból intézi az alábbiakat:


A baba születési anyakönyvi kivonata
- Mi kell hozzá?
  • szülők személyi igazolványa
  • szülők lakcímkártyája
  • 300 napnál nem régebbi házassági anyakönyvi kivonat. Jó, de mi van, ha mi régebben esküdtünk? Hát persze, attól még lesz ilyened, csak még terhesség alatt el kell intézned. Be kell menned ahhoz a polgármesteri hivatalhoz, vagy anyakönyvi hivatalhoz, ahol összeesküdtetek, és ki kell kérnetek erről egy igazolást, vagy másolatot, most pontosan nem is emlékszem, na de az anyakönyvvezető tudni fogja miről beszélsz, csak menj be, és kérj tőle egy ilyet
  • ha nem vagytok házasok, akkor apasági elismerő nyilatkozatra lesz szükségetek, ami alapján bejegyzik a baba születési anyakönyvi kivonatába az apa nevét

- Ki intézi?
  •  A kórház (már csak ebből az okból sem ajánlom az otthonszülést, mert ebben az esetben neked kell mindennek utána járnod, ami nem gyalog-galopp)

- Mikor kapom meg?
  • A baba születési anyakönyvi kivonatát már a kórházból való távozáskor megkaphatjuk, ha szerencsénk van. Egyébként vissza kell menni érte. És jobban is tesszük, ha igyekszünk, mert ha elkésünk,  kórház visszapostázza a hivatalnak, aki aztán kiküldi a lakcímünkre. Ekkor azonban már jóval hosszabb idő telik el, és "ketyeg az óra" és még családi támogatást nem igényeltünk. Vagy másik eset, amikor a szülés helye szerinti anyakönyvi hivatalnál vesszük át.

A baba lakcímkártyája
- Mi kell hozzá?
  • A baba lakcíme automatikusan az anya lakcíme lesz, tehát az anya lakcímkártyája szükséges hozzá, valamint eredeti születési anyakönyvi kivonat

- Ki intézi?
  •  A kórház intézi a számukra területileg illetékes polgármesteri hivatalban, okmányirodában, vagy ha nem, akkor nekünk kötelező kiváltani

- Mikor kapom meg?
  •  Ezt általában (ha gyors az ügyintézés, vagy  nincs benne hétvége) megkaphatjuk a kórházban távozáskor, vagy pedig a kórház területileg illetékes okmányirodájában vehető át, bár olyat is tapasztaltam, hogy postán küldték ki pár nap múlva

A baba TAJ kártyája
-Mi kell hozzá?
  • szülők személyi igazolványa, lakcímkártyája
  • szülők TAJ-száma,
  • gyermek eredeti születési anyakönyvi kivonata
- Ki intézi?
  • A baba TAJ számát és az igazolványt a megyei illetékes Egészségbiztosítási Pénztártól kell igényelni. Alapvetően  a kórház ezt az igénylést is megcsinálja nekünk, mi már csak a nyomtatványt írjuk alá. Viszont van, hogy az eredeti születési anyakönyvi kivonatot általában nekünk kell elpostáznunk a területileg illetékes megyei Egészségbiztosítási pénztárhoz. De! Mindig értesít bennünket minden szerv, hivatal, hogy ilyen iratokra van szüksége. lehetőség szerint eredetit csak akkor küldjünk, és mindig ajánlva, ha lőtte lefénymásoltuk.
- Mikor kapom meg?
  • Az ügyintézés általában 3-4 hetet vesz igénybe.

A baba adóazonosító jele:
A baba adóazonosítóját nem kell igényelni, a MÁK automatikusan megképzi és megküldi nekünk azt a babakötvényről szóló papírokkal együtt. Nagyon figyeljünk oda erre, mert ez nem egy igazolvány, egy A4-es lapon lesz megjelölve, és erről később sem kapunk semmit, ezzel az irattal tudjuk igazolni mindig ezt a számot.

Kórházi zárójelentések:
S végül a kórházból való távozáskor vissza kapunk minden okmányunkat, valamint kórházi zárójelentést, a várandós kiskönyvet, és sok egyéb nyalánkságot.....



Nos! Ezzel a kórházi gyermekágyas időszakra kiterjedő papírmunkán és ügyintézésen túl is vagyunk, s meg vannak újszülött babánk összes okirata, igazolványa. Valljuk be, ha szerencsések vagyunk, eddig mi nem is csináltunk semmit, csak adtunk 1-2 autogrammot, és intéztek helyettünk mindent. Ezúton egyébként ígéretet teszek, hogy utána nézek, hogy az otthon szülő nőknek hogyan a legegyszerűbb mindezt elintézni.

A bejegyzéssorozat következő részében sorra vesszük a piszkos anyagiakat, és megmutatom, milyen családi támogatások léteznek, és mit hol, hogyan, és kinek kell intézni.



Tetszett a cikk, vagy a blog? 
Oszd meg barátnőddel, ismerőseiddel, kismamatársaiddal:

Add a
Twitter-hez  Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez
Oszd
meg, mentsd el! - TurboBookmark.com

2010. április 12.

Terhesség - Szülés - Ügyintézés

Nos, nagyjából ez a sorrend, amikor az ember fia babát vár...

"A terhesség és szülés se kutya, de az ügyintézés!"
"Miért bonyolítják meg ennyire?"
 "Az a sok rohadt papír......"

Olyan sokszor hallottam már ezeket a mondatokat....És nem véletlenül. Kicsiny országunk igencsak híres a bürokráciájáról és a hivatalos ügyintézés útvesztőiről.

A családi támogatásokkal, GYED, TGYS és ezeknek a 2010-es évi változásaival kapcsolatosan rengeteg kérdés érkezett hozzánk. Éppen ezért tartom szükségesnek, hogy erről a témáról többet beszéljünk, hiszen ez fontos a kismamák számára, hogy előre tudják, mire számítsanak mind anyagi téren, mind egyéb tennivalók terén. A magyar átlagember azonban lényegesen keveset tud az efféle dolgokról. Ezért új sorozatot indítunk a témával kapcsolatban. Pontról pontra átrágjuk magunkat a szüléssel kapcsolatos ügyintézésen, papírmunkán, és egyéb teendőkön, amik általában egyébként az apukák feladata szokott lenni. S remélem, ezzel sok segítséget nyújtok nektek...

  • TGYS, GYED, GYES igénylés, jogosultság
  • egyszeri anyasági támogatás
  • családi pótlék
  • a baba személyes iratai (születési anyakönyvi kivonat, lakcímkártya, TAJ kártya, babakötvény, adóazonosító, egészségügyi kiskönyv, stb)
  • egyéb intézni valók...
Ezekkel kapcsolatosan már írtam egy összefoglaló cikket, de most részletesebben kitérünk minden témára és főként a hogyan oldalról közelítjük meg a dolgokat.

Először is olvassátok el a korábbi cikket  GYED, GYES, TGYS  összege - Mennyit kapok címmel és ha bármi nem világos számotokra, azt írjátok meg bármelyik bejegyzés megjegyzései között, és a most induló sorozatban részletesen kitérünk a kérdésre.


Oszd meg barátnőddel, ismerősöddel, kismamatársaddal:

Add a
Twitter-hez  Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez
Oszd
meg, mentsd el! - TurboBookmark.com

2010. április 9.

Megbolondult!

A szavazat számláló modul megbolondult. Már 970-nél is jártunk, folyamatosan figyeltem azóta, vártam az 1000-et, minden történt, csak az nem, amire számítottam. Ugyanis a szavazatok csökkenni kezdtek. Azt hittem, hogy pl. valamilyen rejtélyes módon 1000-től lefelé számol. De nem! Hol fel, hol le ... Sajna, ez így már nem megbízható adat... Most szomorú lettem :-(((

2010. április 7.

Szülés utáni - gyermekágyas tanácsok, tippek

- egy mondatban

Most pedig a szülés utáni tippek, tanácsok következnek, amiket ígértem egy-egy mondatban. Megpróbáltam egy téma köré rendezni, amik ezekbe nem fértek bele, a vegyesben vannak! Olvasgasd, és remélem hasznát veszed! (Nekem nagyon jó lett volna, ha ezeket mind tudom előtte!)

Gátmetszés:
  • a legkönnyebb úszógumira ülni, mert így nem nyomod a sebet, de vigyázz, hogy ne feszüljön a seb
  • úszógumi hiányában egy nagy fürdőlepedőt hosszában betekersz, majd csigabigába magad alá tekered
  • ha tolókocsival tolnak be a szülőszobából, akkor egyik combod külső szélére ülj, és támaszd meg magad a kezeddel
  • első széklet ürítést legjobb hashajtóval megkönnyíteni, és kezeddel nyomd össze felé a feneked, hogy a seb ne feszüljön
  • zuhanyzáskor nyugodtan mosd meg, engedj rá hidegebb vizet
  • ha megnéznéd a sebedet, a hegszövet fehér, tehát ha ezt látod, az gyógyul
  • varratok 1-2 hónap múlva is eshetnek ki, ha korábban látsz olyat, aminek kilóg a vége, nem szabad húzgálni, majd magától kiesik. Nekem egyébként eléggé fájt, amikor estek kifelé, mint mikor menstruálsz
  • ha nagyon fáj, hideg borogatás, vagy zuhany hideg vízzel (de vigyázz, hogy fel ne fázz!!!)


Szoptatás:
  • vigyél be magaddal a kórházba mellbimbóvédőt kisebesedésre, vagy ha annyira megtelik a melled tejjel. lehet hogy enélkül be sem tudja kapni a baba a cicit
  • szoptatáshoz találj kényelmes pózt, próbálgasd ki mindet, egyszer így, egyszer úgy... ne ragadj le egynél
  • szoptatási pózok első napokon: fekve, ülve törökülésben (ha megy)- pl. egy kispárnával alátámasztva, s így megemelve a babát, hogy elég magasan legyen a baba, vagy félig fekvő helyzetben. később, amikor már a baba is tudja, mit kell csinálni, különféle tartással orvosolhatod a csomósodást is...
  • a szoptatást mindkettőtöknek meg kell tanulnotok, de egyszerre ne hagyd sokáig a cicin, mert teljesen kiáztatja, és hipp-hopp kisebesedik, vérezhet is... egyébként is, de legalább erre figyelj
  • a kisebesedett mellből is kell szoptatni, de próbáld meg mellbimbóvédővel, amíg helyre jön... utána viszont ismét próbáld anélkül
  • szoptatáskor az első szívások fájnak.... de ez pár másodperc után elmúlik
  • legyen nálad szoptatós melltartó, és szoptatós hálóing, hogy ne kelljen vetkőzni a szoptatáshoz

Tej-tejképződés:
  • pihenj és aludj sokat, mert a tejképződéshez nagyon kell
  • folyamatosan masszírozd a melleidet, nehogy "bedurranjanak" tejbelövelléskor, azt mondják, tud annyira fájni, mint egy szülés
  • rengeteget igyál, hozzanak Neked otthonról üvegben előre elkészített szoptatós teákat, vagy vigyél teafiltert magaddal 
  • Legyen nagyon kényelmes a melltartó, ne nyomjon sehol, mert ha megnyomja a tejcsatornákat, mellgyulladás alakul ki belőle...
Aranyér:
  • feltétlenül vigyél magaddal aranyér kenőcsöt a kórházba
  • székletürítés után nem tesz jót neki, ha wc papírral dörzsölöd. vigyél intim törlőkendőt, vagy zuhanyozz le utána, esetleg vizezz be wc papírt, azt nyomd oda, majd a szárazzal itasd fel a vizet
  • a szüléskor keletkezett aranyér elmúlik általában, de hosszú idő, akár több hónap is kell, hogy helyre jöjjön. A tanga bugyikról sajna lemondhatsz egy-két hónapra

Érzelmek
  • gyakori a terhesség után pár nappal megjelenő baby blues, amikor rád jön a sírás... pityeregj nyugodtan, mert ha visszatartod, hetekig fojtogat majd... sajnos így is eltarthat több (6-8) hétig is, de ha egyszer kisírod magad, utána talán jobb lesz és nem, ez nem a terhességi depresszió, az sokkal súlyosabb
  • természetes az érzelmi ingadozás, de légy nyugodt, attól, hogy nem érzed minden pillanatban a top-on magad, attól jó anyuka vagy, szereted a családod, és ők is téged...
  • ijesztő lesz a felelősség érzése
  • nem fogod abba a pillanatban elfelejteni az összes fájdalmat, ahogy meglátod a babát.. annak még jó pár hét is kell, (de biztos, hogy el fogod felejteni, különben senkinek nem lenne második gyereke)
  • a szeretet napról napra nagyobb lesz, nem baj, ha először nem érzed az "életemet is feláldoznám érte imádatot", attól még jó anyuka vagy

    Vegyes:
    • vigyél a kórházba hasszorítós bugyit, a nagymamák szerint az első napokban rengeteget számít a használata
    • tena (első 3 napra) utna éjszakai extra betétből bőven legyen
    • fájdalomcsillapító injekciót kérj szülés után, segít aludni, vagy talán kicsit ellazítani (én csak arra emlékszem az első éjszakából (akkor szültem), amíg nem aludtam el (röpke pár órácskát), hogy mire észre vettem, az összes izmom görcsben volt, megfeszült, és külön arra kellett odafigyelnem, hogy kicsit lazítsak...)
    • a szülés borzasztóan kiveszi az energiádat...lehet, hogy ott észre sem veszed, de higgy nekem... Mire hazaérsz, jó volna kipihenni... a kórházi napok arra valók, hogy pihenj, pihenj, pihenj... Úgyhogy éjszaka kérd meg a nővéreket, hogy vigyék el a babádat, és aludj! A tejképződéshez is nagyon kell
    • Muszáj a kórházban rengeteget aludnod, otthon ugyanis nem fogsz...
    • rögtön pisilj, ahogy csak tudsz! erőltetni kell!!!! ha nem jön össze nem baj, csak sajna akkor jön a katéter
    • a szüléskor az orvosod segíthet könyökkel, közben megnyomhatja a bordáidat, de ne aggódj, nincs eltörve (nekem nagyon fájt)
    • nem lesz rossz a kórházban.. attól ne félj... egy csomó kismama együtt ugyanazokkal a gondokkal, eseményekkel, élményekkel...tanulhattok egymástól

    2010. április 3.

    Még mindig tart az akció!

    Korábban írtam az ingyenes o.b. termékmintáról, aminek reklámját megtalálhatod az oldalamon. Közben én már meg is kaptam. Kétféle mintát is küldtek, 2-2 db-ot! Ha Te is szeretnél, csak kattints az o.b. hirdetésére! Még mindig lehet rendelni a termékmintából természetesen ingyen és bérmentve, de csak amíg a készlet tart!

    2010. április 2.

    Sztárbabák születtek!

    Az elmúlt napokban több sztárbaba is született, többek közt szerdán Kasuba L. Szilárd első kislánya, aki a Virág Napsugár nevet kapta. A baba császármetszéssel jött világra, az apuka ennek ellenére jelen volt a szülésnél. Baba és mama jól vannak!

    Szintén kislánya született Balzsay Károlynak, Jázmin 3200 g-mal született, baba és mama szintén jól vannak. A család immár négy főre gyarapodott, hiszen a bokszolónak már van egy majdnem 3 éves kislánya Hanna, aki már nagyon várta a kistesót.


    És ismét kislány született, immár Batiz Andráséknál márc 31-én. A baba teljesen jól van, és a Léda nevet kapta. A kispapa szintén jelen volt, amikor a baba világra jött. Láda szintén második gyermeke a házaspárnak.

    És a Grace klinika rajongói számára: (Bár igaz, a kislány már március elején megszületett, dehát a kislányos sorba ő is beillik!) Erik Dane-nek (a sorozatbeli Mark Sloane) március 6-án született meg kislánya Los Angelesben, a baba nevét nem árulták el.

    2010. április 1.

    Terhesség hétről hétre képekben - videó animáció 9-11.

    Most egy pár napos kihagyás után folytatjuk a sorozatot, ahol képekben láthatjátok, hogy a baba milyen fejlődési szakaszban van, mekkora, milyen szervekkel rendelkezik, és mi hogyan működik. Remélem, ezzel kicsit kézzel foghatóbb, és érthetőbb, hogy mi megy végbe a szervezetedben. Bár sajna ilyen magyar nyelvű összeállítást még nem találtam, de aki tud angolul, teljesen jól érthető. De az se szomorkodjon, aki nem, hiszen a képek nekik is egyértelmű tájékoztatást nyújtanak. Mindig megpróbálom azokat a videókat, animációkat megkeresni nektek, amelyek sok képpel, és sokféle módon szemléltetik a terhesség egy-egy szakaszát és a baba egy-egy fejlettségi szintjét. Remélem tetszik majd ez az összeállítás is. (Tudom, és a terhességem alatt folyton azon gondolkodtam, hogy mekkora is lehet most, alig vártam a következő ultrahangot, hogy megmondj a doki, hogy mik a méretek. És hiába is tudtam, igazából nem tudtam elképzelni, de ezek a képek és terhességi animációk nagyon jók.

    Terhesség 9. hét



    Terhesség 10. hét


    Terhesség 11. hét


    Összefoglaló: Terhesség hétről hétre 9-12. hét (első trimeszter vége)3. hónap


    Terhesség ultrahang képekben 9-12. hét (körberajzolva)


    Oszd meg barátnőddel, ismerősöddel, kismamatársaddal:

    Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez

    Oszd meg, mentsd el! - TurboBookmark.com