...s mint mindig most is rá kellett jönnöm, hogy nem tartozik a kedvenc évszakaim közé. Bár most épp a vénasszonyok nyarát éljük, tudom, hogy ez már csak egy kis erőlködés a Napocskánk részéről, és napokon belül beköszönt a ködös, nyálkás idő, a morcos reggelek, amikor a Nap alig akar felkelni, a kéményfüst és a szmog méginkább elviselhetetlenné teszi a levegő. Ilyenkor szeretnék a hegyekben lakni :-)
Kismamák megfázása, meghűlése,
A lényeg - a lényeg: hogy jön a rossz idő, az őszi meghűlések, megfázások, felső légúti megbetegedések ideje. Persze ezek nem halálos betegségek, de a kismamákra nézve mégis fokozottan veszélyesek, hiszen a legyengült immunrendszer miatt még könnyebben megfázhatnak, elkaphatják ezeket a fránya betegségeket, s a szövődmények is sokkal könnyebben kialakulhatnak náluk, hiszen gyógyszeres kezelést lehetőség szerint kerülniük kell, és így még nehezebben kecmeregnek ki a megfázásból.
Ezért ebben a bejegyzésben szeretnék egy pár jó tanácsot adni nektek - kismamák számára a megfázással kapcsolatosan, hogy mit tehettek megelőzés gyanánt és milyen kezelés jöhet szóba, ha mégis megbetegedtetek.
MEGELŐZÉS:
Neked, mint kismamának fokozottan kell figyelned arra, hogy mindenáron megpróbáld elkerülni a megfázást, meghűlést. Ennek érdekében felsorolok pár jó tanácsot, amit Te is megtehetsz annak érdekében, hogy sikeresen túléld a terhesség 9 hónapját mindenféle betegség nélkül:
- Nagyon fontos a megfelelő, meleg ruházat, amely a teljes testedet takarja. A szervezetednek is hozzá kell állnia a hideghez. Inkább most hagyjuk a divatot, a pocakod az első! Most itt arra gondolok, hogy az egészség ne menjen a csinosság rovására és pl. a derekad ne legyen szabadon, mert arról könnyen megfázhatsz
- minél gyakrabban moss kezet, vagy használj kézfertőtlenítőt, főleg, ha zsúfolt helyen voltál
- kerüld a nagy tömeget, zsúfolt áruházakat
- Lehetőséged szerint kerüld azokat a helyeket, ahol nagy a lehetősége annak, hogy fertőzött emberekkel találkozol (pl. orvosi rendelő)
- Megfontolandó egy esetleges influenza elleni védőoltás a tervezett terhesség előtt
- gyakori szellőztetés a lakásban, munkahelyen, különösen akkor, ha a családtagok, munkatársaid betegek
KEZELÉS:
Ha mégis megfáztál, vagy elkaptál valamilyen felsőlégúti megbetegedést, akkor nyilván nincs más hátra, csak minél hamarabb túljutni a betegségen. Ezzel kapcsolatosan kétféle lehetőséged van: természetes módszerek, illetve gyógyszeres készítmények alkalmazása
A) Természetes gyógymódok:
A kismamáknál lehetőleg mindig természetes módszerekkel kellene a kellemetlen tüneteket enyhíteni, s ha ezek nem segítenek, akkor lehet gyógyszerekkel próbálkozni. Az alábbiakban bemutatok néhány módszert, ami gyógyszerek nélkül segíthetnek a megfázásos panaszok enyhítésében (nemcsak kismamák számára)
- bő folyadékbevitel, ami elsősorban ne cukros üdítőitalok legyenek, hanem ásványvíz, citromos meleg tea (gyümölcstea), gyümölcslevek,
- húsleves (csodákra képes)
- sótartalmú orrcseppek, orrspray-k
- párásítók használata
- gőzölés
- sok-sok pihenés, lehetőleg meleg szobában, ágyban
- vitamin fogyasztás, melyből a C vitamin az elsődleges, s lehetőség szerint természetes alapanyagokból
- a téli hónapok előtt próbáljuk meg feltölteni szervezetünket az idénygyümölcsök és zöldségek segítségével, abból minél többet fogyasszunk. A vitaminkészítményekkel szemben a természetes anyagokkal való pótlás elősegíti, hogy a vitaminokon kívül ásványi anyagokat, nyomelemeket, rostokat is bevigyünk szervezetünkbe, és a túladagolást (pl. A vitamin túladagolás káros is lehet a magzati fejlődésre) is megakadályozzuk.
- lázcsillapítására hűsítő zuhany
B) Gyógyszeres kezelés:
Ha a fent említett gyógymódok mégsem segítenek, akkor gyógyszeres kezeléssel kell próbálkozni az alábbiakat figyelembe véve:
- Nagyon fontos, hogy a kismama semmiféle gyógyszert nem szedhet orvosa beleegyezése nélkül. Ez a megfázással kapcsolatos ellenszerekre is ugyanúgy igaz (még akkor is, ha jól bevált gyógyszerekről van szó). Persze vannak gyógyszerek, aminek hatóanyagai nem jutnak át a méhen, így a babát sem károsítják, de aranyszabály, hogy minden esetben meg kell beszélni az orvossal vagy legalább a védőnővel, hogy milyen gyógyszert szabad bevenni, és mit nem.
- A terhesség első 13 hetében mindig azt szokták tanácsolni a kismamáknak, hogy lehetőleg semmilyen gyógyszert ne vegyenek be az esetleges genetikai károsodások elkerülése érdekében!
- A lázcsillapítását komolyan kell venni, nem szabad, hogy a kismamának tartósan magas láza legyen! Ha természetes gyógymódok nem hatnak (mint pl. langyos zuhany), akkor gyógyszerrel kell levinni a testhőmérsékletet természetesen orvosi konzultációra ez esetben is szükség van.
- A kismama saját magát ne kúrálja gyógyszerekkel, még akkor sem, ha a szintén terhes barátnőjének az orvos megengedte egyes gyógyszerek alkalmazását. Az orvos ugyanis mindig egyedi esetenként állapítja meg, hogy az adott kismamánál alkalmazható-e a készítmény, vagy sem.
a megfázásos tünetek, felsőlégúti megbetegedések homeopátiás és gyógynövényekkel történő kezelése:
ezekkel kapcsolatban szintén érvényes az, amit a gyógyszereknél írtam. Nem lehet tudni, hogy a gyógynövényeknek, homeopátiás szereknek milyen a hatása, alkalmazása előtt feltétlenül beszélj orvosoddal, vagy homeopátiás szakorvossal!
A fentiek mellett szeretném felsorolni azokat a gyógyszereket, hatóanyagokat, amelyek egyértelműen kerülendők terhesség alatt, azok használata egyértelműen tiltott:
- aszpirin tartalmú gyógyszerek
- vírusos megbetegedésre készített ellenszerek
- ibuprofen, naproxen tartalmú készítmények a terhesség harmadik trimeszterében
- egyes antibiotikumok
Oszd meg barátnőddel, ismerősöddel, kismamatársaddal:
Én megfázás ellen bio cuccokat szedek. Csak ajánlani tudom: http://biokedvenc.hu/megfazas-influenza
VálaszTörlés